Tipy pro zkvalitnění online výuky jak pro studenty, tak pro učitele.
Mohlo by se zdát, že níže zmíněné vybavení je samozřejmostí. Opak je však pravdou. Řada účastníků online hovorů na kvalitu připojení ze své strany příliš nedbá.
Základem je vždy kvalitní připojení k internetu. Nejrychlejší a nejjistější je připojení skrze síťový kabel. To je běžné především u stolních počítačů, ale lze ho připojit i k notebooku. Pokud jste připojeni přes wifi, pak je vhodné nemít zařízení příliš daleko od routeru, nebo za více překážkami (např. tlustými zdmi), čímž se snižuje dosah signálu, a naopak zvyšuje četnost krátkodobých výpadků a zamrznutí.
Neobejdete se také bez mikrofonu. Drtivá většina notebooku má dnes již mikrofon přímo zabudovaný. U stolních počítačů je nutné ho dokoupit, nebo k počítači připojit sluchátka s mikrofonem. Ne vždy se vyplatí sáhnout po levných mikrofonech (především jste-li vyučující). I přesto, že vy svůj hlas při hovoru neslyšíte, vaši posluchači kvalitní mikrofon dozajista ocení. Výpadky zvuku, hlas jako ze dna sudu, nebo nepříjemné bzučení mohou poslech výrazně znepříjemnit, a to především při delších časových úsecích. Také neuškodí si rychle vlastní hlas z mikrofonu poslechnout a před začátkem se pozeptat posluchačů, zda jim přijde vše v pořádku.
Ačkoliv při některých hovorech webkamera vyžadována není, je na místě si ji pořídit. Jedná se o základní vybavení a dříve či později určitě přijde vhod. Přenosné počítače mají kameru již zabudovanou, ovšem ne vždy kvalitní. Víte-li tedy, že budete kameru hojně využívat a zvažujete koupi nového notebooku, pamatujte na rozlišení kamery. Čím vyšší rozlišení kamery budete mít, tím více se online výuka přiblíží klasické prezenční výuce, kde se nemůže stát, že se někdo zobrazí rozmazaný, nebo rozkostičkovaný. Rozlišení by mělo být alespoň HD, tedy +- 1280 x 720 (záleží na rozměru obrazovky).
Kvalitní kamerou to však nekončí. Aby byl Váš obraz úplně dokonalý, záleží také na umístění kamery, a částečně tedy i celé pracovní plochy. Základem je rozměr snímané plochy. Nemělo by se stát, že bude na kameře vidět celá místnost, nebo naopak pouze váš obličej. Dále je důležité nasvícení, a to nejlépe přirozeným světlem. Nejlepší je sedět čelem k oknu. Pokud je okno po vašem boku, může se stát, že odvrácená polovina vaší tváře bude celá ve stínu. A nakonec výška kamery. Vždy je dobré snímat spíše z nadhledu – tedy mít kameru výše než v úrovni očí.
Ať už jste učitel, nebo student, při videohovoru pravděpodobně často přepínáte mezi okny. Například mezi aplikací s hovorem a internetem. To může být únavné a narušovat výuku. Lze tomu však poměrně jednoduše zabránit. Práci na počítači během hovoru Vám nejvíce usnadní druhý monitor. Pokud doma žádný další monitor nemáte, určitě je vhodné si jeden pořídit. Probíhající hovor si pak jednoduše přetáhnete na druhý monitor a zároveň můžete pracovat na tom prvním.