Rozdíly mezi staršími a novějšími souborovými formáty MS Office.
Postřehli jste, že některé soubory MS Office mají odlišnou ikonku a příponu, než jiné? Nový vzhled i přípona jsou jen součástí aktualizovaného souborového formátování. V tomto článku naleznete popis rozdílů mezi staršími a novějšími formáty.
Nejprve stručný přehled nejčastějších přípon:
Stará přípona formátu | Nová přípona formátu | |
Textové soubory (Word) | doc | docx |
Tabulkové soubory (Excel) | xls | xlsx |
Prezentace (Powerpoint) | ppt | pptx |
Na první pohled je vidět, že ke všem starším příponám bylo přidáno písmeno x. To odkazuje ke dvou zkratkám, OOXML (Office Open XML) a XML (eXtensible Markup Language), které hrají v novém formátu souborů hlavní roli. Zatímco staré formáty byly založeny na binárním formátu souborů, nové jsou založené na značkovacím jazyku XML (konkrétněji pak na specifikovaném souborovém formátu OOXML, navrženém a užívaném společností Microsoft). Formáty DOC, XLS a PPT, jsou předchůdci formátů DOCX, XLSX, a PPTX.
Toto jsou rozdíly v základu obou formátů. Rozdíly mezi nimi jsou však vidět i z uživatelského hlediska. Zde jsou.
Velikost souborů
Díky tomu že se již neukládají v binární soustavě, ale v jazyku XML, zabírají dokumenty v novém formátu podstatně méně místa. Tato změna se hodí všem, kteří bojují s místem na disku, nebo pracují s velkým množstvím MS Office dokumentů. Pokud však mnoho dokumentů v počítači nemáte, změna pro vás nebude příliš znatelná.
Zátěž na PC a rychlost
Protože jsou dokumenty v novějších formátech menší a založené na XML, představují pro váš počítač o něco menší zátěž, a ten s nimi tím pádem rychleji pracuje.
Verze
Formáty DOC (atd.) byly používány pro verze balíku MS Office 97-2003. Formáty DOCX (atd.) jsou nyní výchozí a jsou užívány od verze Office 2007.
Kompatibilita
Pokud používáte verze Wordu starší než 2007, soubory s novějšími příponami (například dokumenty, které vám poslal někdo s novější verzí Wordu) nejsou s vaší verzí kompatibilní, a tudíž nemusejí jít otevřít, nebo s nimi nepůjde snadno pracovat. V této situaci je možné buď aplikace Office aktualizovat, nebo si k nim pořídit balíček kompatibility. V opačném případě – tedy pokud se s verzemi Office 2007+ snažíte otevřít dokumenty s formátem DOC (atd.) – by neměl nastat žádný problém. Nové verze MS Office umí se starším souborovým formátem pracovat.
Funkce
S kompatibilitou také souvisí problém týkající se některých funkcí a prvků kancelářských aplikací Office. Pokud by například uživatel novější verze Office použil ve svém dokumentu některou z funkcí přidanou právě v této verzi a dokument odeslal, příjemci, který má verzi starší, by se tento dokument nemusel správně zobrazit, protože ta zkrátka danou funkci nepodporuje. Tento problém je nejvíce znatelný právě mezi formáty DOC a DOCX (atd.), přičemž u každé aplikace se většinou jedná o jiné možnosti a funkce.
Podpora aplikací
DOC (atd.) formáty jsou soukromé, byly vytvořeny Microsoftem a ten je také především užívá. Nemusí být proto vždy funkční, pokud se je pokusíte otevřít v aplikacích jiných společností. U formátů založených na XML tento problém nenastává.
V případě poškození
V případě poškození souboru je pravděpodobnější, že se ho podaří obnovit, pokud je uložen v novějším formátu.
Ikonky MS Office souborů (nejen wordových) mohou mít různou podobu, jež závisí na verzi formátu.
Když shrneme předchozí faktory, dojdeme k poměrně k jasnému závěru. Novější formáty OOXML jsou ve většině případů uživatelsky přijatelnější, propracovanější, a pro vlastníky nejnovějších verzí MS Office prakticky nejlepší volbou. Starší formát lze však také využít, a to třeba v případech, kdy větší skupina, například firma, pracuje s původními verzemi MS Office a s datumově staršími dokumenty. Tehdy je lepší udělat buď hromadnou aktualizaci, nebo zůstat v zajetých kolejích, pokud většině vyhovují.