Encyklopedie

Funkce LET

Chcete jít s dobou a znát nejnovější funkce MS Excel? Podívejte se, co umí a k čemu se dá využít funkce LET?

Funkce LET je k v MS Excel k dispozici od roku 2020. K čemu ji můžeme použít? Umí zjednodušit zápis složitých vzorců, tak aby byly přehlednější. Určitě se dá efektivně využít u vzorců, ve kterých se nějaká proměnná několikrát opakuje.

Mějme následující příklad, chceme vypočítat povrch kužele. Ve vzorci se opakuje 2x poloměr r. V zadání však máme uvedený průměr d. Pokud bychom postupovali klasicky, musel bychom si buď poloměr spočítat bokem, což zabere nějaké místo navíc… A nebo jej při každém využití ve vzorci znovu a znovu počítat.

Zjednodušit to umí funkce LET.

Ta má 3 (minimálně) argumenty:

  • první argument – název proměnné
  • druhý argument – výpočet proměnné
  • třetí argument – vzorec

=LET(r;D3/2;PI()*r*(r+D4))

V našem konkrétním případě jsme si nadefinovali nejprve označení poloměru – r (první argument), poté jsme provedli výpočet poloměru (průměr dělený dvěma) – D3/2 a na závěr jsme zadali vzorec pro výpočet povrchu kuželu – PI()*r*(r+D4).

Funkci bychom mohli ještě o něco zpřehlednit. Mohli bychom si označit nejen poloměr, ale i délku strany.

Vzorec by potom vypadat takto:

=LET(r;D3/2;s;D4;PI()*r*(r+s))

 

Pokud umíte číst dobře funkci LET, je tento zápis opravdu přehledný (byť to tak napoprvé možná nevypadá). V první části nadefinuji poloměr a stranu (první 4 argumenty funkce) a jako pátý argument použiji už jen přehledný vzorec s použitím proměnných.

Funkci LET doporučuji používat u všech dlouhých vzorců, kde nějakou proměnnou často opakujete. Výhoda nespočívá ani tak v jednodušším vytváření vzorců, ale při zpětných opravách vzorečků.