Slovo virus neoznačuje pouze škodlivý organismus napadající živočichy. Jeho význam se rozšířil i do oblasti informatiky, kde označuje program, který napadá zařízení a tam se bez souhlasu majitele šíří. Podobnost není čistě náhodná.
Základní charakteristika
Typický počítačový vir funguje poměrně jednoduše. Šíří se tak, že vytváří kopie sebe samého a ty pak infikují další soubory. Složitější viry pak mohou vytvářit i kopie upravené, ne zcela totožné s virem původním. Vir patří mezi malware. Malware je v podstatě jakýkoliv škodlivý a nechtěný program, který ohrožuje váš počítač (nebo jiné zařízení). Když je tedy váš počítač napaden, nemusí být za vinou vždy virus. Faktem také je, že některé viry nemusí nutně počítač poškozovat, mohou vás „pouze“ obtěžovat různými jinými způsoby, nebo počítač využívat k šíření. Záměrem, nebo spíše účelem virů je získat co největší kontrolu nad počítačem nebo z něho získat data. Jejich největší zbraní je totiž schopnost se výborně skrýt a v klidu zákeřně vykonávat svou práci. Majitel zařízení pak přítomnost viru odhalí většinou pozdě.
Výskyt virů
Kde se dá virus chytit? Vir se může na váš počítač přenést mnoha způsoby. Mezi nejčastější přenašeče patří email – ať už je to odkaz na infikovanou webovou stránku, nebo nakažený soubor v příloze. Proto se velmi často šíří skrze spam – jak spam rozpoznat se můžete dozvědět v tomto článku. Vir se však může skrývat i v jakémkoliv jiném souboru či programu volně dostupném na internetu. A aby toho nebylo málo, viry se neomezují pouze na sítě, ale můžou se do počítače dostat i skrze paměťové nosiče (například USB flash disk). Tento typ přenosu však již v dnešní době není tak častý. Viry zkrátka většinou k přenosu potřebují úmyslné jednání nějaké osoby – čímž se také liší od ostatního malwaru.
Ochrana
A teď trochu pozitivních zpráv, proti virům se dá snadno bránit. Úplně první účinnou ochranou není nic složitého – obezřetnost. Při pohybu na internetu vždy dávejte pozor, jaké stránky navštěvujete a pokud vám připadají podezřelé, nic z nich nestahujte (více zde). Druhou a velmi efektivní obranou linii tvoří antivirové programy. Ty mohou viry jednak podchytit už při jejich stažení (nebo vás alespoň upozorní na podezřelou webovou stránku) a jednak je dokážou i zlikvidovat, v případě, že už je zařízení infikované. Chová-li se vaše zařízení neobvykle a máte-li podezření, že by mohlo být nakažené, antivirové programy mohou provést kontrolu a případné hrozby odstranit. Mezi nejpoužívanější antivirové programy na počítač patří Avast, Eset, AVG, MS Defender, McAfee, Norton či Kaspersky – tím však seznam na končí, na výběr je opravdu mnoho kvalitních softwarů.